Макрон по поразот на десницата: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера донесе шокантна одлука да го распушти парламентот и да распише нови парламентарни избори подоцна овој месец, откако екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен победи на европските избори.

Loading...

Макрон вчера ѝ се обрати на француската јавност преку видео порака на социјалните мрежи.

Тој рече дека не можете да се преправате дека ништо не се случило.

Тој тврди дека резултатите од европските избори се катастрофа за неговата влада и не може да ги игнорира, додавајќи дека подемот на националистите е опасен за Франција и Европа.

Маневар со висок ризик

Во политички маневар со висок ризик, помалку од два месеци пред Париз да биде домаќин на Олимпијадата, Макрон рече дека изборите за Националното собрание ќе се одржат на 30 јуни, а вториот круг гласање ќе се одржи на 7 јули.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ воведува царини за увоз на украински јајца

 

 

Loading...

Пораката на Макрон утрово

Макрон утрово се обрати до мрежата Х.

„Парламентарните избори ќе се одржат на 30 јуни и на 7 јули. Верувам во способноста на францускиот народ да го направи најправеден избор за себе и за идните генерации. Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја, која многу ја сакам“, напиша Макрон.