Макрон не гледа простор за напредок во нуклеарниот договор со Иран

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во понеделникот дека не верува дека какви било нови предлози би можеле да помогнат за заживување на иранскиот нуклеарен договор во блиска иднина, додавајќи дека најверојатно ќе биде потребна „нова рамка“ за да се реши проблемот, пренесува Хина.

Loading...

Запрашан на радиото „Франс Интер“ дали верува дека разговорите насочени кон обновување на договорот меѓу Техеран и светските сили би можеле да се обноват по значителните неуспеси во последните месеци, Макрон рече: „Сè уште би бил многу внимателен“.

„Мислам дека нема да има нови предлози“, додаде тој.

Макрон рече дека актуелната политичка ситуација во Иран, каде избувнаа демонстрации против владата, „многу ја промени“ ситуацијата и ја „ослабна“ веројатноста за постигнување договор со таа земја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цела Италија во опасност од лизгање на земјиште

Иран се согласи на посета на нуклеарното набљудување на ОН

Западните сили минатата недела рекоа дека е „суштинско и итно“ Иран да ги објасни трагите од ураниум пронајдени на три локации во земјата.

Иран се согласи на посета на нуклеарното набљудување на ОН овој месец за да даде одговори на тоа прашање.

Прашањето стана камен на сопнување во разговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година со светските сили, бидејќи Техеран побара затворање на истрагата на МААЕ во тие разговори.

Во понеделникот Макрон рече дека се надева дека ќе свика меѓународен состанок на регионалните сили, вклучително и Иран, до крајот на годината.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Имаме докази дека Западот е вмешан во протестите