Макрон: На Франција ѝ треба ред и враќање на авторитетот на секое ниво

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека по неодамнешните немири низ Франција предизвикани од полициското убиство на тинејџер во предградијата на Париз, ја научил лекцијата дека на земјата и треба ред и враќање на власта на секое ниво.

Loading...

„Лекцијата што ја научив од ова е ред, ред и ред“, рече Макрон, според Франс 24.

Тој го осуди палењето на училишта, градски сали, спортски сали и библиотеки за време на протестите против полициската бруталност.

„Мора да надвладее редот. Нема слобода без ред. На нашата земја ѝ треба враќање на авторитетот на секое ниво, почнувајќи од семејството“, нагласи Макрон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сунак ја откажа средбата со грчкиот премиер поради скулптура

Тој додаде дека е неопходно да се инвестира во младите „за да им се обезбедат алтернативи на демонстрациите и немирите“.

За време на немирите ширум Франција поради убиството на 17-годишна тинејџерка со алжирско потекло во париското предградие Нантер, кривично беа гонети околу 1.300 луѓе, од кои речиси половината помлади од 18 години.

Франс 24 објави дека најголемите немири во француските градови од 2005 година предизвикале јавна дебата за законот и редот, расизмот и полициската бруталност.