Макрон и Нетанјаху заедно против Иран

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одлучија заеднички да дејствуваат против Иран.

Loading...

Во четвртокот, Макрон и Нетанјаху имаа заедничка вечера и разговараа за многу регионални теми, со посебен осврт на Иран и Палестина, јавува Анадолија.

Пренесувајќи ја загриженоста на Нетанјаху за моменталната ситуација на палестинските територии, Макрон потсети дека треба да се избегнуваат активности кои ќе поттикнат насилство меѓу палестинските и израелските цивили, што доведе до загуба на човечки животи.

Потсетувајќи на посветеноста на Франција на историската статус кво на џамијата Ал Акса, Макрон му пренесе на Нетанјаху дека се противи на незаконските активности за населување, кои ги поткопуваат надежите за мир во регионот и „можноста за палестинска држава“ во иднина.

Продлабочување на стратешкото партнерство

Макрон разговараше и за иранското нуклеарно прашање со Нетанјаху и истакна дека Иран треба да биде транспарентен во својата нуклеарна програма и предупреди дека во спротивно ќе има неизбежни последици.

Двајцата лидери изразија загриженост поради дестабилизирачките активности на Иран во регионот.

Макрон ја потсети дека поддршката на Иран за руската агресија во Украина ќе ја изложи таа земја на санкции.

Макрон и Нетанјаху одлучија да работат заедно против Иран и изразија желба за продлабочување на стратешкото партнерство меѓу нивните земји и зајакнување на билатералните односи на сите полиња.

Loading...