Макрон, Бајден и Сунак не се поканети на самитот на БРИКС

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон не добил покана за претстојниот самит на БРИКС, иако побарал да учествува на него, пишува јужноафриканскиот портал „NJuz24“.

Loading...

Претседателот на Јужноафриканската Република и претседавачот со БРИКС испратија покани до лидерите на 70 земји, но меѓу нив не се Макрон, американскиот претседател Џозеф Бајден и британскиот премиер Риши Сунак.

Самитот на БРИКС, кој ќе се одржи од 2 до 24 август во Јоханесбург, ќе биде најголемиот собир на шефови на држави и влади во изминатите неколку години. Меѓу поканетите се лидерите на 54 африкански земји, а преку видео врска ќе учествува и рускиот претседател Владимир Путин.

Земјите на БРИКС се Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.