Македонија не влезе во финалето на Евровизија (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Андреа Коевска која вечерва ја претставуваше Македонија на 66то издание на Евровизија со песната „Circles“ не обезбеди влез во финалето.

Loading...

Влезница за финалната вечер која ќе се одржи во сабота во Торино, Италија обезбедија следните 10 држави: Белгија, Чешка, Азербејџан, Полска, Финска, Естонија, Австралија, Шведска, Романија и Србија.

Во првата полуфинална вечер во финалето влегоа: Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Ним во финале ќе им се приклучат земјите од големата петорка кои секоја година имаат влезница за финале а тоа се Шпанија, Италија, Германија, Велика Британија и Франција.