Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

Сподели со своите пријатели

Мајкрософт повторно се врати на првото место како највредна компанија во светот.

Loading...

Всушност, тоа се случи бидејќи цената на акцијата на Nvidia, која накратко го презеде првото место од Microsoft, падна за 3,5 отсто.

Би-Би-Си пишува дека акциите на Nvidia паднаа на 130,78 долари, со што вредноста на компанијата се спушти на 3,22 милијарди долари, додека Мајкрософт се врати на првото место со 3,3 милијарди долари.

Инаку, во трката за број еден, покрај Мајкрософт и Нвидија е и Епл и тие се единствените три компании чија вредност надминува три трилиони долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина: Скандал со масло за јадење транспортирано во цистерни со гориво

Успехот на Nvidia аналитичарите го објаснуваат со фактот дека компанијата се занимава со производство на чипови, од кои особено се важни оние што работат со вештачка интелигенција (ВИ), таканареченото „ново злато или масло од технолошкиот сектор“.

Исто така, аналитичарите истакнуваат дека ова не е конечен резултат, туку дека борбата меѓу „големата тројка“ ќе продолжи и во наредниот период.

„Веруваме дека во текот на следната година, трката за пазарна капитализација од 4 трилиони долари во технологијата ќе биде во центарот на вниманието помеѓу Nvidia, Apple и Microsoft“, рече Wedbush Securities.

Порастот на вредноста на Nvidia се објаснува со зголемената побарувачка за чипови, особено оние што се користат во вештачката интелигенција, за водење чет-ботови, како и со поголемото ископување криптовалути што ја зголеми продажбата на графички картички.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?