26.04.2019 11:18

Мајкрософт достигна пазарна вредност од 1.000 милијарди долари


Акциите на Волстрит денеска се во пад поради финансиските извештаи на компаниите од индустрискиот сектор, па тоа е регистрирано и на европските берзи.

Меѓутоа, во САД, акциите на Мајкрософт пораснале за 4,2 отсто откако компанијата пријавила подобри квартални бизнис резултати од очекуваните. Тоа допринело пазарната вредност на компанијата да достигне вртоглави 1.000 милијарди долари, со што станува третата американска компанија, по Ејпл и Амазон, која го надмина тој праг.

loading...

Фото: Пиксабеј


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments