Мајка пет години ловела членови на картел кои ѝ ја убиле ќерката, на крајот и самата била убиена

Сподели со своите пријатели

Една мајка од Мексико веќе три години трага по убијците на својата ќерка за да им се одмазди.

Loading...

Миријам Родригез не се откажала од барањето одговор откако исчезнала нејзината 20-годишна ќерка Карен Алехандра Салинас Родригез.

Тие ја киднапирале и барале пари од нејзината мајка за да ја ослободат.

Карен никогаш не се вратила кај нејзината мајка, а потоа во 2014 година нејзиното тело било пронајдено на напуштен ранч во Мексико.

Њујорк Тајмс ја објави нејзината неверојатна приказна за тоа како тргнала во опасна мисија да се одмазди за својата ќерка. Таа тргнала да испита кој е виновен и одговорен за нејзината смрт.

На самиот почеток на нејзината мисија, таа дошла кај член на бандата и го молела да ја пушти ќерка ѝ. Тој и рекол дека картелот ја нема нејзината ќерка, но се понудил да и помогне во потрагата, но побарал пари за тоа.

Миријам платила, раскажува таа, а потоа за време на разговорот со него слушнала име кое некој го изговорил преку радио – Сем.

Таа веднаш започнала со пребарување на социјалните мрежи. По некое време, го пронашла профилот на некој што го препознала и го носи тоа име. Таа ја открила неговата локација.

Loading...

Тоа била продавница за сладолед на два часа од местото каде што живеела.

Лажни лични карти, лажни идентитети, пиштол…

56-годишната жена тогаш поминала неколку недели чекајќи пред продавницата сè додека не се појавил Сем.

Таа го следела до неговата куќа и се преправала дека е официјален изборен претставник додека разговарала со соседите за да дознае повеќе детали за него.

Миријам потоа тргнала да ги испита другите лица кои биле вмешани во смртта на нејзината ќерка што ја натерало да го смени својот изглед.

Се преправала дека е некој друг, имала лажни лични карти, носела пиштол …

Ова го сторила за да се доближи до членовите на картелот Зета. Таа отишла дотаму што ги запознала нивните семејства и се обидела да ги дознае потребните адреси преку овие луѓе.

Таа пронашла едно момче, му ставила пиштол на челото и се заканила. Таа на крајот била убиена во пукање.

Loading...

Таа успеала да лоцира маж и го пречекала на улица каде му ставила пиштол на челото и му се заканила дека ќе го убие доколку се помери.

Иако некои членови на картелот се оддалечиле од криминалот и го започнале својот нормален живот, Миријам ги запишала сите за возврат и ги дала нивните имиња на полицијата.

Вкупно, тоа успеала да доведе до апсење на околу 10 члена на картелот Зета.

Но, еден ден платила висока цена за сето тоа.

На Денот на мајката 2017 година, таа била застрелана 12 пати пред нејзиниот праг.

Таа била застрелана од едно од момчињата за кои се сомневала дека има врска со смртта на нејзината ќерка. Таа починала.

На крајот, таа постхумно беше наградена со бронзена плакета од нејзиниот роден град Сан Фернандо за инспирација на многумина со својата мисија.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *