Мајка осомничена дека седум години јадржела ќерката во заробеништво

Сподели со своите пријатели

Осумгодишното девојче седум години било држано во куќата, каде ја криеле нејзината мајка и нејзините родители, поради што се под истрага, потврдуваат обвинителите од Германија, пренесува Би-Би-Си.

Loading...

Девојчето е ослободено на крајот на септември и е во згрижувачко семејство.

Таа има проблеми со секојдневните активности како што се качување по скали, велат од социјалните служби.

Таа никогаш не видела шума или долина, велат германските новинари.

Мајката на осумгодишното девојче ги излажала властите дека се преселиле во Италија.

Куќата во Атендорн, мал град во регионот Зауерланд во западна Германија, е незабележителна.

Неколку чекори водат до кафената влезна врата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Екстремна германска десница планирала државен удар, апсења низ земјата

Сепак, од другата страна на белите ѕидови, мајката и нејзините родители го држеле малото девојче седум години затворено, според обвинителството.

Loading...

Во тој период, сметаат тие, девојчето немало контакт со други лица, не одела на училиште, ниту излегувало од дома.

Нема докази за физичко малтретирање и неухранетост.

Мајкл Фербер, шеф на локалниот оддел за грижа за деца, вели дека осумгодишното дете знае да чита и математика, но има проблеми со секојдневните активности.

Девојчето е и под грижа на детски психолог.

Мајката и нејзините родители остануваат цврсти во врска со случајот, рекоа обвинителите.

Мотивот сѐ уште не е познат.

Се верува дека мајката сакала да го спречи таткото да го види детето од кое се развела набрзо по нејзиното раѓање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Смртни закани до италијанската премиерка и нејзината ќерка

Таа му забранила да има било каков контакт со девојката, но за време на судски спор кој завршил во 2016 година, им било доделено заедничко старателство.

Loading...

Оттогаш се верува дека мајката ја напуштила земјата со својата ќерка.

Во 2015 година таа официјално го извести судот дека се преселила во Италија.

Обвинителите веруваат дека таа всушност никогаш не заминала и дека живеела со детето во куќата на нејзините родители, кои и помогнале.

Излегува дека властите добиле две пријави во последниве години, но велат дека во текот на истрагата немало цврсти докази дека детето било на имотот.

Брачен пар пријавил дека го видел девојчето во јуни оваа година, што предизвика истрага што откри дека таа и нејзината мајка никогаш не живееле во Италија. Ова потоа доведе до нивно откритие во куќата на нивните баби и дедовци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По 65 години идентификувано момче пронајдено мртво во картонска кутија во САД

Против мајката и нејзините родители е покрената истрага поради сомнение дека незаконски ја затвориле и малтретирале.

Обвинителите велат дека мајката може да биде осудена на десет години затвор, но до денес не е покренато обвинение.