Магија на празниците на италијански начин: 5 градови кои треба да ги посетите оваа зима

Сподели со своите пријатели

Градот во регијата Емилија Ромања честопати е опкружен со густа магла во текот на зимата, што може да биде романтично кога сте турист и таму се задржувате само неколку дена.

Loading...

Додека шетате низ средновековните улици, ви препорачуваме да ја посетите таверната Аи Бриндизи, за која се вели дека е најстарата таверна на светот откако е отворена уште во 1435 година.

Иако, да бидеме искрени, секогаш е вистинското време да ја посетите Италија, овој пат решивме да најдеме градови кои сјаат на дури и во текот на зимата.

Повторно, ако ги посетите во кое било друго време од годината, нема да биде лошо, но во зима, нивната магија би можела да ве маѓепса целосно.

Болзано

Ако го посетите алпскиот град Болзано во зима, ќе се чувствувате како да влеговте во вистинската божиќна бајка. Шетајќи покрај пастелните обоени куќи кои доминираат во тесните улици, ќе имате поглед на снежните планини во далечината.

На дрвени куќи овде ќе најдете само стоки што се локално произведени, без разлика дали се украси или храна.

Се разбира, додека погледнете наоколу, опуштете се со виното и ако сакате целосно да ја доживеете бајката, скокнете во кочијата и чувствувајте се како да сте го промениле животот некое време.

Loading...

Неапол

Овој „луд“ град на југот на земјата за време на Божиќ  „лудува“ уште повеќе. Во црквите, експонатите и рестораните, на скоро секое место можете да видите дрвени фигурини кои прикажуваат сцени од секојдневниот живот.

Вака ќе наидете на погледи на пекарница што прави леб, семејство кое руча и слични работи.

Секако, вообичаени се и мотиви и јасли, со што покрај религиозни мотиви, во нив често завршуваат славни, а заедно со Марија, Исус и кралевите, може да се најдат и Леонардо Ди Каприо или „Долче и Габана“.

Торино

Секако, ќе можете да дојдете до преминот само кога одите во некој од блиските скијачки центри лоцирани на Алпите, но верувајте ни, овде на Божиќ ќе го најдете достоен за тоа и ќе останете неколку дена.

Всушност, за разлика од другите градови што ги принудуваат светилките, осветлувањето во Торино е вистински спектакл, а градот е дом на некои големи музеи како што е египетскиот и оној на националната кинематографија.

Поранешната фабрика „Фиат“, исто така, се претвори во моторџиски музеј, со голем број барови и ресторани во центарот подготвени да ви понудат пијемонтски специјалитети.

Loading...

Рим

Да, и главниот град има многу да каже кога станува збор за најстудените сезони. На плоштадот Св. Петар има огромна елка, но и импресивни живописни јасли.

Римските цркви организираат бесплатни концерти, така што звукот на оргули нема да ве остави рамнодушни. Исто така, ако го посетите градот на 6-ти јануари, подгответе се за големиот фестивал познат како „Ла Бефана“.

Тука учествуваат многу костимирани ликови, вклучително и вештерката Бефан, а поворката започнува од градот до целиот пат од базиликата Св. Петар.

Исто така, добро е што во овој момент има помалку туристи, така што можеби ќе можете да го видите Колосеумот или музеите на Ватикан во многу помало друштво.

Ферара

Градот во регијата Емилија Ромања честопати е опкружен со густа магла во текот на зимата, што може да биде романтично кога сте турист и да останете таму само неколку дена.

Додека шетате низ средновековните улици, препорачуваме да ја посетите таверната Аи Бриндизи, за која се вели дека е најстарата таверна во светот, откако била отворена уште во 1435 година.

Loading...

Се разбира, по добар тресок, можеби ќе се роди со глад за култура, па затоа е добра идеја да застанете од Палацо деи Дијаманти, уметничка галерија која често има разни изложби.

Секако, ќе се забавувате и во центарот, бидејќи во Божиќ изборот на ракотворби направени од локални занаетчии на трибините е огромен.


Leave a Reply