Мадуро за Зеленски: Непотребна марионета што Америка ќе ја фрли во ѓубре

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави го користат Владимир Зеленски и ќе го фрлат во ѓубре како непотребна марионета, изјави венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Loading...

– Не е прв пат империјализмот да поставува марионета, да ја користи и да ја фрли во ѓубре. Се пошегувавме дека Зеленски е Хуан Гуаидо. Империјализмот го зграпчи и го фрли во ѓубре во Мајами. Сега живее како ѓубре во Мајами, но со милиони во џебот – рекол тој.

Тој додаде дека ќе има уште примери како Гуаидо кои ќе ги користат за провокации и лаги, за да го поделат народот, да го нахранат со омраза и да доведат до војна.

– Империјализмот е како ѓаволот – му служиш, а тој те плука. Се чини дека истото го чека Зеленски: ако не успееш еднаш, ќе те исфрлат, ќе те казнат. Ова е судбината на оние кои ја продаваат душата на ѓаволот – нагласи Мадуро.

Масовните протести против Николас Мадуро започнаа во Венецуела во јануари 2019 година, непосредно откако тој положи заклетва.

Опозицискиот лидер Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател врз основа на фактот дека во времето на „државниот удар“ тој беше претседател на парламентот.

Некои европски земји и САД го признаа Гуаидо за претседател. Мадуро го нарече Гваидо „американска марионета“.

Русија, Кина, Турција и други земји го поддржуваат легално избраниот претседател Мадуро.

Loading...