Мадуро размислува за повторно отворање на Канцеларијата на ОН за човекови права во Венецуела

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека е подготвен да се сретне со претставникот на Канцеларијата за човекови права на ОН, откако венецуелската влада побара од вработените во Канцеларијата да ја напуштат земјата во февруари.

Loading...

– Добив предлог за повторно отворање на Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права, Волкер Турк, во Венецуела и се согласувам дека треба да ги надминеме нашите разлики – изјави Мадуро за венецуелската национална телевизија, за време на заедничкиот говор со главниот обвинител на Меѓународен кривичен суд, Карим Кан.

Мадуро додаде дека е подготвен наскоро да се сретне со Турк и дека претставникот на Канцеларијата е добредојден да дојде на разговори за разликите што ги имаат и начините за надминување на конфликтот што произлегува.

Откако персоналот на телото за човекови права на ОН беше побарано да ја напушти Венецуела во средината на февруари, владата најави дека ќе ги ревидира техничките услови за соработка во рок од еден месец.

Венецуелската влада потоа го критикуваше „колонијалистичкиот, навредлив и насилен однос“ на ОН, откако специјалниот известувач рече дека венецуелската програма за храна не се занимава со основните причини за глад во таа земја, потсетува Ројтерс.