ЛУКСУЗ ВО ЧАША: Коктел од 56.000 евра (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Ексклузивен коктел поради кој може да ве заболи главата, но не од алкохолот, туку од цената.

ВИСКИ И КАФЕ ЗА ДОБРО УТРО? Џек Дениелс произведе нов пијалок (ФОТО)

Loading...

Еден лондонски ресторан креирал најверојатно најскапа маргарита во светот, која чини неверојатни 56.400 евра за само една чаша.

Платил 9.000 евра за голтка виски, но кога дознал што испил се покајал

Кој ќе ја порача, треба да знае дека келнерот ќе ја донесе во придружба на неколку телохранителите, затоа што во средината на коктелот се наоѓаат белскав дијамант од 4,1 карати.

Како настанал коктелот „Bloody Mary“?

Најскапата маргарита ја направил мексиканскиот ресторан „Кантина Ларедо“, по повод Светскиот ден на маргаритите, кој ќе биде одбележан на 22. февруари.

 

 

Екстравагантниот коктел се состои од мешавина на две „Blue Ribbon“ текили, кои чинат околу 2.250 евра по шише. Наместо лимета која стандардно оди во маргаритата во коктелот од 56.400 евра добивате сок од бел ананас и хибрид од лимета.

Келнер сакал да ја „запали“ атмосферата, но ги запалил и гостите

На несекојдневниот вкус допринесува и лимета од Австралија, позната како кавијар од лимета.

„Full Circle“ – пиво направено со вода од канализација

Loading...

Коктелот се декорира со цвет од ананас, а во средината се спушта дијамант.

Зошто пивските шишиња се секогаш зелени или кафеави?

– Многу е вложено во балансот на овие вкусови, а со дијамантот во средината, овој пијалок е интересен начин да ја запросите саканата личност, вели сопственикот на ресторанот Дин Гинсберг.


Leave a Reply