18.06.2019 12:47

Луѓето пушеле канабис уште пред 2.500 години


Во кинеските гробници на планинскиот венец Памир откриени се најраните познати докази за употребата на канабисот.

Истражувањата на кигенските археолози наговестуваат можност дека канабисот се пушел пред најмалку 2.500 години, додека неговата употреба се доведува во врска со верски и ритуални активности, јавува ВВС.

loading...

Татко одгледувал канабис во детската соба, го „пријавила“ ќерка му

Експертите утврдиле дека во прашање бил канабис со високо ниво ТХЦ, од што може да се заклучи дека луѓето во тоа време добро ги знаеле ефектите.

Билките на канабис се одгледувале во Источна Азија поради масло од семките и влакната уште од 4.000 години пред новата ера. Видовите кои тогаш биле одлгедувани во тоа време биле скоро диви и имале ниско ниво на ТХЦ и други психоактивни состојки.

Оваа болест ја има скоро секоја 10та жена, а решението би можел да биде канабисот

Научниците се убедени дека древните луѓе ставале листови канабис и врели камења во оган, а потоа го дишеле чадот кој излегувал.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments