15.04.2019 01:34

Луѓето мутанти се веќе меѓу нас: СЗО бара научници кои се занимаваат со измена на гените


Во овој момент е недоговорно за било кого да продолжи со истражувања на создавање бебиња со изменети гени, бидејќи ДНК промените би можеле да бидат пренесени на следните генерации, се наведува во соопштението од собирот во Женева.

Вакво соопштениет Светската здравствена организација упати откако меѓународна група научници и етичари повика на привремена забрана за создавање бебиња со изменети гени.

loading...

Панелот во организација на СЗО имал за цел да се испитаат научните, етички, социјални и правни предизвици во истражувањето со хумани гени.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments