15.04.2019 01:34

Луѓето мутанти се веќе меѓу нас: СЗО бара научници кои се занимаваат со измена на гените

Facebook Twitter Google+

Во овој момент е недоговорно за било кого да продолжи со истражувања на создавање бебиња со изменети гени, бидејќи ДНК промените би можеле да бидат пренесени на следните генерации, се наведува во соопштението од собирот во Женева.

Вакво соопштениет Светската здравствена организација упати откако меѓународна група научници и етичари повика на привремена забрана за создавање бебиња со изменети гени.

Loading...

Панелот во организација на СЗО имал за цел да се испитаат научните, етички, социјални и правни предизвици во истражувањето со хумани гени.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments