ЛШ: Челзи и Барса имаат стари сметки за расчистување

Сподели со своите пријатели

Барселона гостува на Челзи во еден од најочекуваните судири од  осмина финалето во Лигата на Шампионите. Моменталната форма им дава предност на „Каталонците“, но Челзи е најопасен кога е потценет.

Двата тима имаат богата историја на дуели едни против други, сите по 2000 година. Интересно е дека од вкупно 12 натпревари само два се во групната фаза на ЛШ, а останатите 10 се во елиминациите.

За последен пат, ривалите излегоа еден против друг во полуфиналето во сезоната 2011/12, кога Челзи продолжи по 1:0 на „Стемфорд Бриџ“ и 2:2 на „Камп Ноу“. Од тогашниот состав на Барса, Педро Родригез и Цеск Фабрегас веќе се во составот на „сините“ од Лондон.

Најмногу незаборавни беа натпреварите во 2009 година. Двете екипи беа ривали во полуфиналето и првиот натпревар заврши 0:0. На реваншот во Англија, Челзи поведе и беше на секунди од финалето, но гол на Андрес Иниеста во дополнителното време го донесе крајниот успех на Барса.

Интересни факти пред мечот:

–  Челзи забележа три порази во четири натпревари пред да ги освои своите последни два дуели гола со разлика од 7:0

–  „Сините“ имаат само два порази во 16 натпревари против шпанските тимови

–  Барселона забележа само еден пораз во сите официјални натпревари во сезоната

– Каталонците не дозволија гол во нивната мрежа при три гостувања оваа сезона во групната фаза од ЛШ

– Меси нема гол во своите осум натпревари против Челзи и само еднаш го победи тимот од „Стемфорд Бриџ“.


Leave a Reply