Лолита, најстарата орка во заробеништво, почина на 56-годишна возраст

Сподели со своите пријатели

Лолита, една од најстарите орки во заробеништво, почина во Мајами на 56-годишна возраст.

Loading...

Активистите за животни со децении се бореа за нејзината слобода и рекоа дека треба да биде вратена на северозападниот дел на Пацификот.

Животот на Лолита е приказна за преживување

– Лолита преживеа толку многу во својот живот – рече Притам Синг, која раководи со „Пријателите на Токи“ (Лолита), здружение за борба за правата на животните, чија главна цел беше да ја ослободи орката Лолита.

Ја нарекувале и Токи, што е кратенка од индиското име за китот Токитае.

Во 1970 година, Лолита и многу други китови беа насилно ловени во близина на Сиетл во Америка, а за време на фаќањето беа убиени четири мали единки и еден возрасен, пишува USA Today.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Во 1980 година, во аквариумот, Лолита го изгубила својот партнер Хуго поради аневризма на мозокот предизвикана од тоа што тој ја пикнал главата во неговиот „базен“.

„Таа истраја низ тешкотиите што и ги наметнавме ние луѓето“, рече Синг во март.

– Таа го живееше затворот и смртта на нејзиното семејство, го преживеа умирањето на другото семејство и живееше да биде во овој мал базен толку многу години. Кога ќе ја видите, нејзината животна сила, тоа ви носи солзи во очите – тој потоа додаде дека е сосема можно Лолита да го преживее враќањето во Тихиот Океан, а како пример го наведе случајот со Кеико, китот кој глуми во филмот „Ослободете го Вили“ од 1993 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Кеико стана првиот кит-убиец кој беше пуштен назад во дивината во 2002 година, повеќе од 20 години откако беше фатен и затворен во близина на Исланд.

Тој живеел пет години пред да умре од пневмонија на 27-годишна возраст.

Џим Ирсеј, сопственикот на Индијанаполис Колтс, се согласи да го плати трансферот на Лолита и процени дека, доколку се случеше, ќе чини повеќе од 20 милиони долари.