ЉУБОВТА ПРАВИ ЧУДА: Овој човек прв ја препешачел Африка за да го освои срцето на една жена!

Сподели со своите пријатели

За да го освои срцето на Гертруда Ват, Британецот Eварт Гроган пешачел од Кејп Таун до Каиро.

Loading...

Сме слушале за многу луѓе кои правеле незамисливи работи за да освојат нечие срце, но малкумина биле толку посветени на тоа да сакаат жена толку револуционерна и навидум лудо, како пеш да го преминат вториот по големина континент во светот. Еварт Гроган бил толку заљубен, храбар и посветен што го сторил тоа. Во далечната 1898 година, тој влегол во историјата како човек кој од љубов ја преминал Африка по целата должина.

 

 

На 22-годишна возраст, Гроган учествувал во војната во Африка. Потоа бил принуден да јаде мршојадци за да преживее. Имал моменти кога се чувствувал толку уморно и болно што се прашувал дали е подобро за него да умре или да биде закопан жив. За среќа, тој преживеал, но исплашен за својот живот, Гроган се извлекол од градот среде ноќ и се вратил во Англија.

Надевајќи се дека морскиот воздух ќе му помогне да се опорави, тој заминал за Нов Зеланд и таму ја среќава девојката по име Гертруда, во која се вљубил. Гертруда возвратила со своите чувства, но нејзиниот строг очув не ја одобрувал врската, па тој го одбил Гроган кога ја побарал раката на Гертруда. Гроган тогаш рекол дека ќе оди „од дното кон врвот“ на Африка за да ја покаже својата љубов и дека, кога ќе го заврши патувањето, повторно ќе ја запроси Гертруда. Покрај тоа што тргнал на пат што и го освоил срцето, Гроган ја искористил оваа можност да го истражи и Црниот континент за британскиот бизнисмен Сесил Родос, кој сакал да изгради железничка и телеграфска мрежа во Африка.

 

Loading...

 

Поминувајќи низ долината Голем расед, Гроган и неговите придружници прошетале околу огромни езера, покрај вулкани, поминувале опасни кратенки низ џунглата … Во некои делови биле принудени да користат кануа или падобрани, но најмногу оделе пеш. На патот, тие наишле на многу диви ѕверови како крокодили и лавови и беа принудени да се борат против нив. Исто така, маларијата и дизентеријата биле голема пречка на нивниот пат, а Гроган еднаш имал треска со температура од 41 степен.

Кога природата веќе била толку сурова, Гроган внимателно избегнувал какви било можни судири со луѓе, па затоа решил да им плаќа на луѓето кои ќе му помогнат да добие храна и сл., Наместо да им краде, што, за жал, сториле многу други истражувачи. Гроган се борел со лути воини неколку пати, а во Конго за влакно избегал од гладни канибали.

 

 

Кога се вратил од патувањето, Гроган и Гертруда се венчале и тој станал многу познат. Пишувал книги за неговите авантури, држел говори и запознал влијателни луѓе како кралицата Викторија, Марк Твен и Џон Рокфелер.

Loading...

Откако возбудата се смирила, Грогани се преселиле во Кенија, каде што Еварт станал многу влијателен. Тој изградил пристаниште во Момбаса, хотел во Најроби, како и најдобра детска болница. Иако од сето ова може да се заклучи дека Гроган бил романтичен човек кој би направил сè за љубов, тој исто така имал и своја темна страна. Покрај тоа што ја изневерувал својата сопруга, тој бил расист кој верувал дека Африканците треба да бидат лишени од овој прекрасен континент и да ги поробат народите во Африка.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *