Лирата падна на рекордно ниско ниво!

Сподели со своите пријатели

Националната валута на Турција рано денеска падна на ново ниско ниво во однос на доларот.

Loading...

Ова доаѓа во време на очекувањата дека новата влада на Реџеп Таип Ердоган ќе се врати на „поправославна“ монетарна политика по неговиот реизбор на неодамнешните избори во Турција.

Изгледите за намалување на владините интервенции на пазарите, наводно, се зголемени по назначувањето на поранешниот стратег на Мерил Линч, Мехмет Шимшек за нов министер за финансии на Турција.

Така доларот зајакна во однос на лирата за 5,57 отсто во 8:32 часот по средноевропско време, а се тргуваше по 22,795 лири, откако половина час претходно достигна рекордно ниво од 22,913 лири.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес регистриран во Турција