Лекар од болница во Газа: Пред влезот има многу тела. Немаме струја, немаме вода!

Сподели со своите пријатели

Сè потешко е да се стапи во контакт со луѓето во Газа, особено на северот каде што се наоѓаат градот Газа и болницата Ал Шифа.

Loading...

Вчера наутро, хуманитарната организација Лекари без граници (МДФ) соопшти дека успеала телефонски да разговара со доктор во Ал Шифа.

„Немаме струја. Во болницата нема вода. Нема храна. Луѓето ќе умрат за неколку часа без вентилатори. Пред главниот влез има многу тела, има и повредени пациенти, не можеме да ги внесеме. Кога испративме брза помош да ги донесе пациентите, тие ја нападнаа Брзата помош на неколку метри“, рече докторот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Постои висок ризик од терористички напади во ЕУ поради војната во Газа“

„Околу болницата има повредени, бараат лекарска помош, не можеме да ги внесеме. Има и снајперист кој пукал во пациентите, тие имаат прострелни рани, тројца од нив ги опериравме. Ситуацијата е многу лоша, нехумана е. Немаме интернет. Сега некако успеа да ме добиеш. Следниот пат, можеби ќе се јавите десет пати пред да се случи врската“, додаде тој.

„Медицинскиот тим се согласи да ја напушти болницата само доколку прво се евакуираат пациентите, тие не сакаат да ги напуштат. Има 600 пациенти, 37 бебиња, некои се на интензивна нега, не можеме да ги оставиме. Ни треба уверување дека постои безбеден коридор. Видовме некои како се обидуваат да ја напуштат Ал-Шифа, ги убиле, ги бомбардирале, биле убиени од снајпер“, рекол докторот, пишува Индекс, а пренесува N1.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел вели дека размерот двајца убиени цивили за еден милитант е добра