Лажна тревога на амстердамскиот аеродром


Пилотот во случајно активирал аларм за случај на киднапирање на аеродромот Шипхол во Амстердам и започнала голема операција за помош и мобилизација на холандските сили, пренесува АФП.

Шпанската авиокомпанија „Ер Европа“ „длабоко се извини“ за активирањето на лажен аларм, предизвикувајќи инцидент во авион што требаше да замине од главниот град на Холандија кон шпанската престолнина Мадрид.

Loading...

„Ништо не се случи. Сите патници се живи и здрави и чекаат краток лет. Длабоко жалиме “, додаде администрацијата на Ер Европа.

Претходно во вечерните часови, воената полиција задолжена за пристаништата и аеродромите соопшти дека интервенирале поради „сомнителна состојба“ во авион на аеродромот Шипхол.

Британскиот таблоид Sun дури објави и шпекулации дека станува збор за обид за киднапирање на авионите.

Тие тогаш објаснија дека сите патници и членови на екипажот безбедно го напуштиле авионот, јавуваат локалните медиуми.

Шипхол е еден од најпрометните аеродроми во Европа со повеќе од 70 милиони патници годишно, според нивната веб-страница.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *