Лавров: Русија не е закана за украинскиот народ и нема да ја нападне Украина (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Женева изјави дека Русија никогаш не била закана за украинскиот народ и нема намера да ја нападне Украина.

Loading...

– Кој е заканата кон кого и во што може да се претворат овие закани е големо прашање. Русија нема намера да ја нападне Украина, рече Лавров, коментирајќи ги наводните закани на Русија кон Киев.

Тој исто така рече дека за време на разговорите го повторил барањето на Москва да не се шири НАТО на исток и додаде дека Блинкен ветил дека Америка ќе го каже својот став за таа обврска.

Тој додаде дека на средбата повторно може да се слушнат дел од аргументите на САД во корист на слободата на избор на Алијансата.

Според Лавров, Русија не исклучува дека целата хистерија што Западот ја покрена за Украина е со цел да се прикрие курсот на Киев во насока на неисполнување на обврските од комплексот мерки „Минск 2“.

Лавров рече дека распоредувањето на руски воени бази во Латинска Америка, поточно во Венецуела и Куба, не е тема на разговор и дека Блинкен не го покренал прашањето за помошта на ОДКБ за Казахстан.

 

Loading...