Лавров: Израелците вршат рации на Западниот Брег, спречуваат мировни преговори

Сподели со своите пријатели

Нападите на израелската армија на Западниот Брег го спречуваат создавањето услови за мировни преговори, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РТ Балкан.

Loading...

„Ќе ве потсетам на Западниот Брег, каде никој официјално не објави конфликт. Но и таму израелската армија спроведува рации, што не создава услови за почеток на мировни преговори, ниту пак за создавање палестинска држава“, рече Лавров.

Тој истакна дека Каиро игра важна улога во процесите за решавање на палестинско-израелскиот конфликт.

„Можностите на Египет како државен и глобален играч се прошируваат надвор од Блискиот Исток и африканскиот континент“, рече шефот на руската дипломатија.

Претходно Лавров изјави дека е неприфатливо „да се купува безбедност со намалување на палестинските територии“, истакнувајќи дека токму тоа е ставот што Москва се обидува да му го пренесе на Израел.

Како што нагласи, Русија никогаш не ја потценувала важноста на безбедноста за Израел, но од историска перспектива создавањето на палестинска држава е неизбежно.