Ламборџини од 750 коњски сили и два милиони кристали (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во последните десетина години Лондон стана престолнина на скапи спортски автомобили, а особено интересен во пролет и лето кога по неговите тесни улици ќе тргнат да крстарат многуброји ексклузивни модели на Порше, Мекларен, Пагани, Ферари, Ламборџини и други престижни брендови.

Loading...

Нивните сопственици обично водат потекло од Русија и земјите на Персискиот залив, а бидејќи регуларните верзии на овие модели ним им стануваат „досадни“, се почесто се гледаат специјално доработувани машини.

Еден од таквите уникати е Ламборџини Авентадор, и тоа Супервелоче верзија со В12 мотор кој развива 750 коњски сили. Иако овој модел сам по себе претставува реткост (произведен е само во 600 примероци, по цена од 280.000 евра), на Русинката Дарија Радионова тоа не и било доволно, па го прекрила со два милиони Сваровски кристали.

Доработката траела два месеци, потрошени се 700 работни часа, а премиерното возење е изведено минатиот викенд.

Погледнете и како „обично“ изгледало возилото пред „кристализацијата“.

Гордата сопственичка на воздилото ставила и посебна регистрација DAR11A (во Влика Британија табличката мора да содржи и букви и бројки). На Дарија ова не и е прв „кристален“ модел затоа што во својата колекција има сличен Мерцедес ЦЛС 350 со регистрацијата BA11BYY.

My baby goes crazy in the night

Публикувахте от Daria Radionova в Четвъртък, 25 септември 2014 г.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *