Лајен: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, Украина и Молдавија

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска истакна дека ЕУ останува посветена на проширувањето, со порака дека патот кон ЕУ е пат кон силна демократија и дека Западен Балкан, Украина и Молдавија се иднината на Унијата.

Loading...

Фон дер Лајен во своето обраќање пред Европскиот парламент рече дека ЕУ, кога е во прашање надворешнополитичката агенда, мора да инвестира во демократијата.

„Ние треба да ги здружиме силите со нашите партнери за да ја прошириме демократијата, а директен начин е да ги зајакнеме нашите односи и демократијата во нашите земји“, рече таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Фон дер Лајен рече дека има земји кои веќе се на пат кон ЕУ и дека Унијата мора да ги поддржува при секој чекор на тој пат, бидејќи патот кон посилна демократија е ист како и патот кон ЕУ.

„Затоа сакам да им порачам на граѓаните од Западен Балкан, Украина и Молдавија дека тие се дел од нашето семејство, иднината на нашата Унија. Без нив нашата ЕУ не би била целосна“, подвлече таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Санду: Молдавија мора да ја зајакне одбраната

Фон дер Лајен рече дека ЕУ увидела дека има потреба да се оди подалеку од процесот на проширување, дека е потребна политичка заедница, во врска со која Европската комисија ќе ги достави своите идеи до Советот на Унијата.

Според неа, иднината на ЕУ зависи и од соработката со партнерите надвор од Европа.

„Има земји кои сакаат да соработуваат со нас во соочувањето со големи предизвици“, рече таа, најавувајќи договори со повеќе земји и напори за продлабочување на соработката.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Алтернативните Нобелови награди ги освоија активисти од Украина, Африка и Венецуела

Таа посочи и дека странските автократи ги напаѓаат европските вредности, преку финансирање на институции преку кои сакаат да ги поткопаат тие вредности.

Во оваа насока таа најави мерки за спречување на ваквите активности.