Кувајт усмрти седум затвореници во масовна егзекуција

Сподели со своите пријатели

Кувајт денеска погуби седум затвореници во масовна егзекуција, прва од 2017 година, и покрај меѓународните критики.

Loading...

Државната новинска агенција КУНА објави дека сите обвинети се обвинети за убиство со умисла или шверц на дрога, а највисоката влада на Кувајт објавила дека егзекуциите биле извршени во централниот затвор, но не е соопштено како ги убиле обвинетите.

Убиените се четворица жители на Кувајт, еден Сириец, еден Пакистанец и еден Етиопјанец.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Без учество на Техеран во истрагата на ОН за репресијата на учесниците на протестите