08.11.2019 09:06

Кумановските угостители од вечерва со продолжено работно време

Facebook Twitter Google+

Угостителските објекти во Куманово почнувајќи од вечерва заклучно со недела ќе можат да работат дополнителни два часа.

Ваква одлука пред извесно време донесе едногласно Советот на Општина Куманово, а во рамките на одбележувањето на 500-годишнината од постоењето на градот.

Loading...

Ваквата пракса  се применуваше и во изминатите години, а е со цел да им се овозможи на граѓаните да се забавуваат повеќе и достоинствено да го одбележат празникот на градот.

Согласно законските регулативи, локалната самоуправа може да го продолжи работното време на угостителите три дена по ред со максимум дополнителни два часа работење.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments