11.05.2019 13:34

Кумановските гимназијалци шампиони на Македонија

Facebook Twitter Google+

Учениците од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ се шампиони во кошарка на Македонија. Тие вчера го освоија пехарот во Државното првенство за основни и средни училишта кое се одржа во Куманово.

Две победи забележаа вчера кумановските гимназијалци. Во полуфинале ја совладаа екипата на „Никола Карев“ од Скопје со 72:57, додека во финале го надиграа составот на „Јане Сандански“ од Струмица со 52:43 и станаа државни прваци.

Loading...

Новите генерации во кошарката на Куманово ќе му донесат светла иднина, а за тоа големи заложби освен средните училишта, имаат и младинските лиги на Кошаркарскиот клуб Куманово.

фото: Соколана.мк


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments