11.05.2019 13:34

Кумановските гимназијалци шампиони на Македонија


Учениците од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ се шампиони во кошарка на Македонија. Тие вчера го освоија пехарот во Државното првенство за основни и средни училишта кое се одржа во Куманово.

Две победи забележаа вчера кумановските гимназијалци. Во полуфинале ја совладаа екипата на „Никола Карев“ од Скопје со 72:57, додека во финале го надиграа составот на „Јане Сандански“ од Струмица со 52:43 и станаа државни прваци.

loading...

Новите генерации во кошарката на Куманово ќе му донесат светла иднина, а за тоа големи заложби освен средните училишта, имаат и младинските лиги на Кошаркарскиот клуб Куманово.

фото: Соколана.мк


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments