Куманово на мирен протест го искажа револтот кон аболицијата (галерија+видео)

Сподели со своите пријатели

Неколку стотици граѓани од Куманово денеска го искажаа револтот од одлуката на претседателот за аболиција на политичарите осомничени за криминал и побараа отповикување на одлуката и оставка од претседателот Ѓорге Иванов.

 

Loading...

 

Со паролите „Нема правда, нема мир“ и „Не ве аболицираме“ кумановци покажаа дека се пример за мирен и демократски народ, и дека спонтано преку социјалните мрежи можат да се соберат во голем број.

Свое обраќање имаше и др. Мицко Дудучки кој ги искажа барањата на протестантите и побара оваа власт да си замине, заедно со првиот човек на стечајците Љиљана Георгиевска.

 

Судот го обезбедуваа минимален број полициски службеници, а немаше ниту еден инцидент. По половина час скандирање демонстрантите мирно се разминаа и најавија дека утре во 19 часот повторно ќе дојдат пред Основниот суд се додека оваа одлука не се повлече.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.