Кумановецот Ненад Димковски дел од кик-бокс турнирот „Трофеј Белград“ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во организација на КИК Боск сојузот на Република Србија, викендов од 23 до 25 април во Белград ќе се одржи реномираниот меѓународен турнир „Трофеј Белград“ во сите кик бокс дисциплини.

Loading...

Покана за учество на овој турнир добил и Кик-бокс ММА клубот Куманово 2006 да учествува со свои натпреварувачи.

 

 

На турнирот ќе се натрепварува Ненад Димковски во дисциплината лоу кик до 91кг, во сениорска конкуренција.

– Се работи за доста квалитетен и реномиран меѓународен турнир во кик бокс. Ние напорно трениравме изминатиот месец, на отворено и во салата на ТППЕ Куманово и сме подготвени да се прикажеме во најдобро светло и да освоиме добри резултати и да да одбраниме честа на нашиот град и да освоиме што подобар пласман и како и секогаш во нашето 15-годишно постоење. Сме се натрепварувале на домашна и меѓународна сцена и сме забележале добри резултати, вели Сашо Илиевски, тренер на Кик бокс и ММА клубот Куманово.

 

Loading...

 

Илиевски е убеден дека Ненад ќе се бори храбро и достојно ќе го претстави достоинствено клубот и градот.

– Неговата посветеност во спортот вооошто е пример за младите генерации кои треба да го пратат и во оваа тешка ситуација од која сме сите погодени, од тешката болест која е присутна секаде и носи големи загуби и човечки животи, спортот нека не потсети да се бориме сите што поусшено да се справиме. Секоја чест на сите што се вклуени во борбата против Ковид-19, додава Илиевски.

Голема благодарнсот Илиевски упати до градоначалникот Максим Димитриевски и Општинскиот сојуз на спортови Куманово кои помогнале да се реализира оваа уечство на турнирот.

Инаку на турнирот учество ќе земат клубови од повеќе држави од регионот и од уште неколку градови од Македонија.

Никола Ивановски


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *