Кумановец е „десната рака“ на ракометната репрезентација во Франција

Сподели со своите пријатели

Македонија од 11-29 јануари учествува на Светското првенство во ракомет. Тука во Франција македонските репрезентативци, ги придружува верната македонската фаланга, а свои луѓе имаме и меѓу службените лица на ИХФ. Но нè има и меѓу волонтери и луѓе од локалната организација на овој светски мундијал.

Човекот без кој македонската репрезентација ќе беше „изгубена“ е момче од Куманово кое по игра на случајноста животната судбина го носи во Нанси, град одалечен 60 километри од Мец. Пасијата за ракометот го одвела во Франција каде тренира и работи во локалниот ракометен клуб Нанси Слук. На ова Светско првенство организаторот му ја доверил улогата на тимски водич на македонскиот национален тим.

 

Loading...

 

Кој е Светислав Трајановски?

Светислав е 20 годишно амбициозно момче од Куманово кое игра ракомет во Нанси СЛУК и работи како тренер во истиот клуб.

Како дојдовте во допир со ракометот и зошто баш тој спорт?

Во допир со ракометот дојдов на дванаесет годишна возраст, периодот кога ракометот со голем залет почна да станува спорт број еден во Македонија. Ми изгледаше примамливо и интересно, сакав да пробам и од тој ден никогаш не престанав да го сакам ракометот.

Повеќе прочитајте на 24ракомет.мк


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.