КУД „Српски вез“ на турнеја во Србија и Хрватска (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Куд Српски вез на покана на Туристичка организација од Топола и Куд Опленац како на покана на Куд Слога од Вуково овој викенд од 7 до 9 октомври е на турнеја во Србија и Хрватска со Детскиот и Младинскиот ансамбл и нивната Етно група.

Loading...

Вчера на 7.октомври нивниот Детски ансанбл настапи на отворање на далеко познатите 59.ти Опленачки берби, една од најпосетените есенски манифестациии во Србија.

 

 

Денеска Детскиот ансамбл на Српски вез заедно со нивните пријатели од Куд Опленац го дочекаа, поразговаараа и се фотографираа со Претседателот на Р.Србија Александар Вучић кој ја посети Кралската винарија Карађорђевић на Опленец. Претседателот Вучић во краткиот разговор со малите членови на Српски вез уште еднаш изкажа почитување и подршка за се она што Српски вез го работи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова се најдобрите ученици во Куманово за учебната 2023/24 година (ФОТО)

 

Loading...

 

Додека малите членови на Српски вез беа во Топола со Претседстелот Вучић, Младинскиот ансамнл на Српски вез предстојуваше на во официјална посета на Српската Народна Скупштина на покана на Председстелката на собраниската комисија за Србите од регион и дијаспора Милица Ђурђевић и Пратеничката Сања Лакић.

На состанокот кој беше организиран во нивната чест Пратеничките Сања Лакић и Милица Ђурђевић истакнаа дека Српски вез е многу значаен субјект за зачувување на Сроскиот идентитет во Северна Македонија и дека секогаш Српски вез ће ја има подршката на Српскиот законодавен дом.

 

 

По завршувањето на посетата младите членови на Српски вез отпатуваа во Вуковар Р.Хрватска каде што ће настапат на Фестивал за млади-Регионални средби на српските фолклорни друштва. Каде што покрај Српски вез ће настапат културни друптва од Унгарија, Романија, Австрија, Хрватска, БиХ и Србија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  38-годишна кумановка нападната од сопругот

Интегрално соопштение

Loading...