17.04.2019 11:26

КУД „Српски вез“ ќе одбележи шест години постоење


Со целовечерен годишен концерт, Културно-уметничкото друштво „Српски вез“ ќе одбележи шест години од своето постоење. Концертот ќе се одржи на 20ти април (сабота) во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ со почеток од 19 часот.

– По тој повод предвидена е богата културно уметничка програма, каде што покрај „Српски вез“, како специјални гости на Концертот ќе настапат и СКУД „Просвјета“ од Вуковар Република Хрватска и КУД „Симонида“ од Косово и Метохија, изјави Далибор Китановиќ од „Српски вез“.

loading...

      На самиот концерт најавено е присуство на неколку амбасадори, пратеници, градоначалникот на Куманово како и бројни гости од културниот живот од Србија и Македонија.

– Покрај богатата програма предвидени се и неколку изненадувања за Кумановската публика, додава Китановиќ.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments