Кривична за момчето кое мачеше куче на игрлаиште во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Кумановската полиција го пронајде момчето кое мачеше куче на игралиште за кое се тврдеше дека е во Куманово.

Loading...

Момчето е малолетно, а случката е снимена на игралиште во Старо Нагоричане.

-СВР Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријва против 17-годишен малолетник од селото Стрезовце, општина Старо Нагоричане поради постоење основи на сомение дека сторил кривично дело „мачење животни“ по член 233 став 1 од Кривичниот законик, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Пријавениот, на 29.02.2020 околу 21.00 часот на игралиште во селото Младо Нагоричане удрил куче.

Никола Ивановски


Leave a Reply