КРАЈ ЗА АСАНЖ? Почнал преговори со Америка за признавање на вината?

Сподели со своите пријатели

Американското Министерство за правда размислува дали да му дозволи на основачот на Викиликс Џулијан Асанж да се изјасни за виновен за прекршок за да избегне екстрадиција во САД под обвинение за шпионажа, пишува Волстрит журнал.

Loading...

Потенцијалниот договор ќе му овозможи на Асанж да се изјасни за виновен за лошо постапување со доверливи информации, а петте години што тој веќе ги одлежа во лондонскиот затвор Белмарш ќе му се сметаат како казна, изјавија за весникот неименувани извори.

Адвокатите на Асанж и американските претставници се состанаа во последните месеци за да „скицираат“ можно решение, според изворите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Светските лидери го повикаа Израел да избегне ескалација

Но, Бери Полак, адвокат на затворениот новинар, изјави за весникот дека „нема знаци“ дека Вашингтон е подготвен да го прифати договорот.

Ако договорот биде постигнат, тоа ќе стави крај на правната битка што трае повеќе од една деценија.

Откако британската полиција го уапси во 2010 година под обвинение за сексуално недолично однесување кое тој го негираше, Асанж доби азил во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Повторно беше уапсен во 2019 година кога Еквадор му го укина азилот и оттогаш е во „Белмарш“.

Министерството за правда на денот на неговото апсење го обвини обвинението против Асанж, обвинувајќи го за 17 точки за шпионажа.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Доколку биде екстрадиран во САД и осуден, на поранешниот шеф на Викиликс му се заканува затворска казна до 175 години.

Обвиненијата произлегуваат од неговото објавување доверливи материјали добиени од свиркачите, вклучително и документите на Пентагон во кои се наведени наводните американски воени злосторства во Ирак и Авганистан.

Министерството за внатрешни работи на Обединетото Кралство го одобри неговото префрлање во американски притвор во 2022 година, но Асанж, сега во лоша здравствена состојба по речиси пет години во самица, поднесе жалби, од кои ниту една не беше успешна.

Минатиот месец, британскиот Висок суд ја одложи одлуката да му се даде на Асанж последна шанса да поднесе жалба на неговата екстрадиција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран

Употребата на американскиот Закон за шпионажа за кривично гонење на Асанж е контроверзна бидејќи новинарот го објавил, но не го украл доверливиот материјал за кој станува збор.

Поранешниот американски претседател Барак Обама одби да поднесе тужба против Асанж токму поради оваа причина, тврдејќи дека неговата активност не се разликува од активностите на кој било весник и затоа е заштитена со Првиот амандман на американскиот Устав.

Со оглед на претстојните избори во ноември, американскиот претседател Џозеф Бајден сака да избегне „политички жежок компир“ во форма на Асанж, пишува „Волстрит журнал“.