Кошаркарките на Куманово во гости го совладаа Пониква

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово вечерва на гостински терен го совладаа составот на Пониква со 28 поени разлика, односно резултат 34:62.

Loading...

Со оваа победа Женскиот кошаркарски клуб Куманово се реваншираше за поразот кој го претрпе на домашен терен од овој клуб во првиот дел од сезоната.

Кумановки имаа одлична игра, а за тоа зборува и фактот дека го совладаа противникот со 28 поени разлика среде Кочани.

Ова е втора победа во низа откако ЖКК Куманово претходно го симна Шкупи од лидерската позиција во табелата. Воедно ова е прва победа на тимот на гостински терен.

Клубот постои од 2020 година, а од неодамна има и нов претседател. Во изминатиот период доби и финансиска подршка од општината и се засили на полусезоната, иако и натаму скоро целиот состав е од млади спортистки од Куманово.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  (ГАЛЕРИЈА) Ракометарките на Куманово нерешено против Ѓорче Петров

Никола Ивановски