Кошаркарите на „Пинк Пантери“ ја освоија Атина (галерија)

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Пинк Пантери од Куманово со своите кошаркари родени 2002 годиште, во текот на минатата седмица гостуваше во Атина, каде одиграа неколку натпревари со екипите на Панатинаикос ,Олимпијакос и АБЦ (со нивните играчи родени 2002-2003 година).

 

14964269_1388604691180107_1404275806_o

Loading...

 

Кошаркарскиот клуб Пинк Пантери од Куманово со своите кошаркари родени 2002 годиште, во текот на изминатиот викенд гостуваше во Атина, во соседна Грција каде одиграа неколку натпревари со екипите на Панатинаикос ,Олимпијакос и АБЦ (со нивните играчи родени 2002-2003 година).

Иако резултатот на овие натпревари беше во втор план, мора да се напомене одличната игра на младите кумановски кошаркари и убедливите победи на сите одиграни натпревари во грчката метрпола.

14924098_1388604657846777_2138259303_o

 

Со прикажаните игри на достоен начин ја презентираат Македонската кошарка, надвор од нашите граници.

По натпреварот со Панатинаикос, во нивниот тренинг центар во склоп на „ОАКЕ арената” им беше овозможено да го проследат „во живо” мечот од Евролигата помеѓу домаќинот Панатинаикос и Црвена Звезда.

14964026_1388604594513450_1964363755_o

 

Со луѓето од Панатинаикос и Олимпијакос беше договорено соработката да продолжи и понатаму.

Ваквите гостувања и натпревари се од исклучително значење за нашиот клуб и нашите млади кошаркари кои со континуирано играње на квалитетни натпревари против квалитетни и реномирани екипи, се стекнуваат со непроценливо искуство кое многу ќе им значи во нивниот кошаркарски развој- вели директорот на клубот, Бојан Златковски.

14954422_1388604667846776_1749984769_o

Ако се земат во предвид и изминатите гостувања и турнири на кошаркарскиот клуб „Пинк Пантери” од Куманово во последната година, тие дефинитивно се бренд број еден во Македонија кога станува збор за репрезентирање на македонската клубска младинска кошарка, надвор од границите на нашата земја.

14962404_1388604577846785_1366827416_n 14975746_1388604524513457_753529037_o 14964107_1388604771180099_1859249546_o 14963540_1388604597846783_1931952160_o 14954279_1388604494513460_638274372_o 14958131_1388604764513433_270969895_o 14958898_1388604721180104_825065429_o 15007825_1388604794513430_1385819198_o 14976252_1388604604513449_1890857111_o


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.