Копривата е поздрава од спанаќот

Сподели со своите пријатели

По многу истражувања, докажано е дека копривата е многу поздрава од спанаќот, зелката или било кој лиснат зеленчук.

Содржи значително количество на хлорофил, минерални соли (калциум, калиум, фосфор, железо) витамин Ц и провитамин А. Покрај тоа, таа е богата со многу флавоноиди, triterpenes, стероли и други состојки кои ќе имаат позитивен ефект врз нашите тела. Често се применува при терапиите кај лица со анемија, зашто е позната по тоа дека влијае на вормирањето на нови црвени крвни зрнца.

Одлична е за детоксификација на организмот, за отстранување на целулитот, а коренот од копривата е одличен за третманите против опаѓање на косата.

Затоа, внесете ја копривата во вашето мени, во облик на чорба, пити со коприва, чај од коприва и сл.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.