Консумирајте ја оваа златна комбинација за долг и среќен живот

Сподели со своите пријатели

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблеми со срцето, и се препорачува да се консумира оваа смеса намачкана на парче леб секое утро.

Loading...

Еве три важни проблеми што ги решава оваа одлична комбинација

Го намалува холестеролот

Современата медицинска наука го препознава медот како многу ефикасно средство за лекување на сите видови болести и без компликации. Во една чаша топла вода од 200 милилитри, измешајте 2 лажици мед и 1 лажица цимет. Пијте ја оваа смеса наутро и навечер. Редовното внесување лечи дури и хроничен артритис.

Неодамнешните студии од Универзитетот во Копенхаген открија дека пациентите кои ја земале оваа смеса седум дена пред појадок, значително ја намалуваат нивната болка, а по еден месец од земањето на оваа смеса, тие веќе можеле да одат без болка.

 

 

Loading...

Во голем керамички сад измешајте 2 лажици мед и 3 лажици цимет, а потоа додадете 400 милилитри топла вода во оваа смеса. Консумирајте два пати на ден пред појадок и пред ручек во еднакви количини. Оваа комбинација го намалува нивото на холестерол во крвта за дури 10 проценти во рок од два часа.

Против бактерии

За да го решите постојаното воспаление на мочниот меур и акумулираните бактерии во урината, прво измешајте 2 лажици цимет со една лажица природен мед. Добро измешајте ги, па истурете 200 милилитри млака вода. Консумирајте најмалку два пати на ден, наутро и навечер.

Губење на косата

Направете маска за коса од 1 лажица маслиново масло, 1 лажица мед и 1 лажица цимет. Пред да започнете со миење на косата, нанесете ја оваа смеса на коренот на косата и оставете да отстои најмалку 15 минути. Потоа исплакнете ја косата со млака вода.

 


Loading...