Конгресот го усвои законот за спречување на затворањето на американската влада

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои законски предлог за привремено финансирање на владата за да се спречи нејзино делумно затворање на полноќ во петокот, пренесува „Гласот на Америка“.

Loading...

Предлогот имаше широка двопартиска поддршка – 336 гласаа за (209 демократи и 127 републиканци) и 95 против (93 републиканци и двајца демократи).

Следува дебата во Сенатот, каде мерката ја поддржаа и демократските и републиканските лидери, а законот мора да биде усвоен од двата дома на Конгресот пред претседателот Џозеф Бајден да го потпише.

Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер, во изјавата рече дека е задоволен што законскиот предлог е усвоен „со силна двопартиска поддршка“ и додаде дека ќе работи со неговиот републикански колега Мич Мекконел за да се одобри мерката во горниот дом на Конгресот „што е можно поскоро“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

Последен пат кога Конгресот се обиде да гласа за финансирање на владата и спречување на затворање, тоа го чинеше претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти неговата работа.

Новиот републикански претседател на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, се соочуваше со истиот политички проблем што доведе до смена на Мекарти, па го усвои законот за дополнително финансирање на владата со помош на демократите.

Џонсон го нарече „неопходен предлог-закон“ за кој се надева дека ќе ги стави републиканците во Претставничкиот дом „во најдобра позиција да се борат“ за нивните конзервативни приоритети во новата година.

Џонсон предложи уникатен — критичарите велат бизарен — процес од два дела кој привремено финансира некои владини оддели до 19 јануари, а други до 2 февруари.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хибрид меѓу волк и куче усмрти тримесечно бебе, семејството го чувало како милениче

Според „Гласот на Америка“, станува збор за континуирана резолуција, која доаѓа без никакви длабоки пресеци.

Исто така, не го вклучува барањето на претседателот Џозеф Бајден за речиси 106 милијарди долари за Украина, Израел, граничната безбедност и други дополнителни средства.