Компирот е потенцијален извор на многу хранливи материи, велат експертите

Сподели со своите пријатели

Многу луѓе прво ќе помислат на нездрав помфрит или чипс кога ќе помислат на компири, но нутриционистите нè потсетуваат дека самиот компир во никој случај не е нездрав: всушност тие се богат извор на разни хранливи материи.

Loading...

– Компирот е одличен извор на витамин Ц, кој е поврзан со имунолошко здравје, синтеза на колаген за цврстина и еластичност на кожата и ткивата, заштита од слободни радикали кои ги оштетуваат клетките и апсорпција на железо – објасни диететичар, нутриционист и консултант за готвење и исхрана од Пенсилванија Д-р. Бет Старк.

 

 

Покрај тоа, вели тој, компирот е богат извор на калиум, така што влијае и на регулирање на крвниот притисок.

– Еден компир содржи повеќе од 800 милиграми калиум, додека на пример една банана – и бананите често се споменуваат како богат извор на калиум – содржи околу 500 милиграми – изјави за порталот Eat This диететичакатар и основач на блогот Стирлист Др. Килибарна Панконин.

 

Loading...

 

Покрај тоа, додава таа, еден компир со средна големина содржи околу 160 калории кои доаѓаат претежно од јаглени хидрати и три до четири грама влакна: и иако има малку маснотии и протеини, тој е полн со хранливи материи здрави за срцето.

„Калиумот, со кој се богати компирите, игра многу важна улога во работата на мускулите, кардиоваскуларниот и нервниот систем и во одржувањето на крвниот притисок“, вели Панконин.

 

 

Неговиот недостаток, забележува таа, ги оштетува бубрезите и лошо влијае на крвниот притисок, а резултатот може да биде нарушена рамнотежа на калиум-натриум што предизвикува голем број нарушувања; висок крвен притисок, општа слабост, слаби рефлекси, мускулна слабост, сува кожа и други…

Loading...

„Иако можеби не почувствувате веднаш дека компирот добро влијае на крвниот притисок, со текот на времето може да забележите дека притисокот ќе се врати во нормала“, објасни др. Старк кој посочува дека компирот најдобро се готви или пече во рерна – и се јаде со некој извор на протеини: како пилешко или павлака.