Комбинација од овие 3 производи го намалува холестеролот за неколку денови

Сподели со своите пријатели

Лошата исхрана штетно влија врз здравјето на артериите. Комбинацијата меѓу овие три производи помага на прочистувањето и ја подобрува циркулацијата. Чистењето на артериите значи да намалите нивото на холестерол и триглицериди во вашето тело.

Loading...

Овие масти, со староста, почнуваат да се акумулираат повеќе и го изложуваат здравјето на сериозен ризик. Лошата исхрана и нездравите навики како и начинот на живот и силниот стрес се во основата развој на хиперхолестеролемија.

А најмногу непријатниот факт за холестеролот и триглицеридите е дека покачувањето не е поврзано со одредени симптоми.

Можете да го најдете проблемот при рутинско испитување на крвта, ако индикаторите на холестеролот се над препорачаните 200 mg / dL и над 150 mg / dL кај триглицеридите. Лекарот ќе одлучи дали е потребно или не да земате лекови

Првиот чекор што треба да направите е да го промените – или барем да го подобрите – начинот на исхрана.

За да го намалите нивото на холестерол и триглицериди ви препорачуваме да вклучите едно лесно за подготовка лековито средство.

Ќе ви раскажеме повеќе за состојките.

1 .Ѓубир: Ефикасно го намалува холестеролот

Loading...

Многу студии ја докажуваат ефикасноста на ѓумбир за намалување на нивото на холестеролот во артериите. Причината лежи во високата содржина на антиоксиданти во корените на ѓумбирот.

2. Лукот: непријател на холестеролот и триглицеридите

Лукот е еден од најпознатите масовно користени растенија во борбата против триглицеридите и холестеролот.

Запомнете дека лукот делува преку акумулација во организмот. Со други зборови, почнува да се намалува ефикасно холестеролот и триглицеридите, откако ќе го земате барем 3 недели.

Најпрепознатлива состојка на лукот е алицинот. Освен што дава карактеристична мирис и вкус, алицинот го намалува холестеролот на ѕидовите на артериите.

Освен тоа лукот е исклучително корисен за кардиоваскуларниот систем. Тој има природно и многу ефикасно антибактериско дејство, во комбинација со диуретско, прочистување и антисептички својства.

3. Лимон: беспрекорно природно лек

Зголемувањето на внесот на витамин C е докажан начин за превенција и третман на лошиот холестерол (LDL) и на триглицеридите. Задолжително треба да биде дел од секојдневното мени, а што подобар начин за тоа од подготовка и конзумирање на овој лек со лук, ѓумбир и лимон? Еве дел од одличните квалитети на овој цитрусните плод: Природен сок од лимон е извор не само на витамин C.

Loading...

Растворливите влакна во лимони преземат вода во дигестивниот систем и формираат густа маса. Содржаните холестерол жолчни сокови спаѓаат во “стапицата” на оваа маса и потоа се исфрлаат од организмот.

Не е потребно да заборавиме и на флавоноиди во кората од лимон. Нивната способност да го намалуваат нивото на холестеролот е исклучителна.

А сега ајде да видиме како да се комбинираат овие три моќни состојки за да добиеме ефикасно лек.

Како да си приготвиме лек за прочистување на артериите:

Состојки

1 чаша сок од лимон (250 мл)

1 чешне лук

1 лажичка свеж ѓумбир (2 гр.)

Loading...

1 лажичка мед (7.5 гр.)

Приготвување

Важно е да користи органски лук, лимони и ѓумбир. На овој начин ќе си обезбедите максимално количество витамини и минерали.

Исцедете една чаша сок од лимон. Потоа додадете лукче, свеж ѓумбир и лажичка мед во блендер заедно со сок од лимон. Промешајте додека сето тоа се меша добро. Лукот и ѓумбирот треба да се на многу мали парчиња. Обидете се да пиете тоа богато со витамини и антиоксиданси лек наутро пред појадок.

Конзумирајте лекот во тек на 15 дена, одморете се за недела и повторно повторете ја постапката. Погледнете како ќе се чувствувате откако започнете со земање на ова природен лек и го направете неизбежен дел од дневниот режим.


Loading...

Leave a Reply