Колумбискиот претседател им нуди договор на нарко картелите

Сподели со своите пријатели

Колумбискиот претседател Густаво Петро предложи шверцерите на дрога кои ги почитуваат владините услови, се предаваат и напуштаат криминални активности да не бидат екстрадирани во странство, пренесува Ројтерс.

Loading...

Петро, ​​кој ја презеде функцијата овој месец со ветувања дека ќе донесе „тотален мир“ во Колумбија, рече дека неговата влада е во контакт со различни вооружени групи кои сакаат да преговараат за излез од владиниот конфликт со нарко-картелите.

Тој, исто така, значително ја доведе во прашање ефективноста на екстрадицијата, правна алатка што САД ја сметаат за моќна пречка за криминал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Октоберфест поттикна бран корона во Минхен

Неговата влада понуди правни отстапки, како што се намалени казни за членовите на бандите кои обезбедуваат информации за трговија со дрога и предаваат оружје, според Ројтерс.

„Дилерите на дрога кои нема да преговараат со државата ќе бидат екстрадирани, а доколку ги прекршат условите од постигнатите договори и повторно сторат кривично дело, ќе бидат екстрадирани, без никакви преговори во САД“, изјави Петро за новинарите.

Членовите на американската делегација кои оваа недела беа во Богота изјавија дека администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден ја препознава заедничката одговорност за трговијата со дрога и потребата да се справи со неа на начин што нема да има последици за и онака ранливото население на Колумбија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Порше излезе на берза, нудејќи акции во вредност од 75 милијарди евра

Стотици илјади луѓе загинаа во повеќедецениската граѓанска војна во Колумбија, делумно поттикната од трговијата со дрога.