Колумбија избра нов претседател

Сподели со своите пријатели

Густаво Петро стана првиот левичарски претседател на Колумбија во неделата, ветувајќи дека ќе ја обедини поларизираната земја во борбата против нееднаквоста и климатските промени и ќе постигне мир со левичарските бунтовници и криминалните банди.

Loading...

Петро, ​​поранешен член на герилската група М-19, положи заклетва пред претседателот на Сенатот Рој Барерас на Боливар Плаза во Богота во неделата попладне, со околу 100.000 гости, меѓу кои и шпанскиот крал Фелипе Шести, најмалку девет латиноамерикански претседатели и бројни колумбиски достоинственици.

„Не сакам две земји, исто како што не сакам две општества. Сакам силна, праведна и обединета Колумбија“, рече емотивниот Петро во својот инаугуративен говор.

„Предизвиците и тестовите со кои се соочуваме како нација бараат период на единство и фундаментален консензус“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Десет години од смртта на Нелсон Мандела

Петро вети дека ќе ги оживее мировните преговори со бунтовниците на Ослободителната национална армија (ЕЛН) и ќе го примени мировниот договор од 2016 година за поранешните членови на герилската група ФАРК.

Неговиот министер за надворешни работи рече дека владата ќе се вклучи во дијалог со нарко бандите и потенцијално ќе им додели на членовите помали казни во замена за информации за шверцот со дрога.

– Вооружените групи треба да го прифатат тој договор, рече Петро.

„Ги повикуваме сите кои се вооружени да го остават оружјето во минатото. Да прифатат законски бенефиции во замена за мир, во замена за дефинитивен крај на насилството“, им рече Петро на навивачката толпа.

Loading...

Тој, исто така, повика на нова меѓународна стратегија за борба против трговијата со дрога, велејќи дека војната против дрогата предводена од САД не успеа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во САД соборен е рекордот по број на масовни убиства за една година

„Време е за нова меѓународна конвенција која прифаќа дека војната против дрогата не успеа, дека остави еден милион Латиноамериканци мртви во текот на 40 години и дека 70.000 северноамериканци умираат од предозирање секоја година. Војната против дрогата ја зајакна мафијата и ги ослабе државите“, рече тој.

– Мора да се бориме против климатските промени на меѓународно ниво, но особено во земјите кои испуштаат најмногу стакленички гасови, рече Петро, ​​додавајќи дека Колумбија ќе премине во економија без јаглен и нафта.

Петро, ​​62-годишен поранешен сенатор, исто така рече дека главен приоритет е борбата против гладта во земјата со 50 милиони жители, каде речиси половина од населението живее на одредено ниво на сиромаштија.

Петро, ​​исто така, вети промени во бесплатното јавно универзитетско образование и здравствена заштита, и изгради широка конгресна коалиција на левичарски и центристички партии за да ја усвои неговата платформа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хибрид меѓу волк и куче усмрти тримесечно бебе, семејството го чувало како милениче

Ветувањата за пензиски реформи и запирање на експанзијата на нафтената индустрија ги натераа инвеститорите да се нервираат и покрај назначувањето на Окампо, долгогодишен функционер.

Петро, ​​поранешниот градоначалник на Богота, вети дека ќе ги обнови дипломатските односи со Венецуела, што ќе овозможи продолжување на трговијата меѓу двете земји.

Првата наредба на Педро како претседател беше војската да го донесе мечот на латиноамериканскиот ослободителен херој Симон Боливар – украден во 1974 година од поранешните другари на Педро М-19 – да биде изложен на плоштадот, откако неговиот претходник Иван Дуке не ја одобри неговата употреба во церемонија на инаугурација.

Loading...