Колку паста навистина е потребно за миење на забите? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Малезискиот стоматолог Гао Је Тех стана хит на „ТикТок“ благодарение на видеото за потребната количина на паста за заби што го објави.

Loading...

Стоматологот ја покажа количината на паста што ја покажаат на четката за заби во рекламите за и објасни дека всушност станува збор за премногу паста.

Тој покажа дека многу помало количество паста е доволно за деца и возрасни, а многумина ги остави во шок.

Видеото е прегледано повеќе од шест милиони пати и има лајкови од над 700 000 луѓе.

Значи, колку паста за заби е доволно да се мијат забите на возрасен човек? Големина на грашок.

На деца под три години им е потребна уште помала количина од тоа.

„Ова е затоа што флуоридот, ако се проголта во големи количини, може да предизвика состојба позната како стоматолошка флуороза на развој на заби. Козметичките импликации се движат од мала промена на бојата до жолти и кафеави дамки до очигледни дупчиња на забите”, откри тој за BuzzFeed .

Сепак, тој исто така објасни дека ако се користи премалку паста за заби, вашите заби нема да имаат корист од целосните заштитни својства на флуорид.

Loading...

„Откако ќе ги измиете забите, треба да го исплукате вишокот и да не ја исплакнете устата со вода. Ова е затоа што на флуоридот во пастата за заби му е потребно време да делува на забите”, вели др. Гао

„Пастата за заби е како шампон. Ако мислите на тоа како паста за заби – исто како што шампонот ја чисти косата – тогаш, да, секоја паста за заби служи за таа цел. Сепак, ако сакате да лекувате одредена состојба, како на пр. се болести на непцата, тогаш сигурно некои видови паста за заби можат да направат повеќе од другите благодарение на нивните состојки “, објасни тој.

Тој исто така разговараше со BuzzFeed за тоа дали пастите за белење на заби воопшто функционираат.

„Таква паста за заби е историски создадена за да се отстранат дамките од забите на пушачите. Со текот на времето, создадени се и се продаваат помеки формули за општа употреба. Во зависност од состојките, некои се прилично ефикасни за отстранување на потешки дамки.

Сепак, важно е да се разбере дека „Пастата за избелување на заби отстранува само поголеми дамки, што дава илузија на побели заби. Во моментов не постои научна литература што докажува дека тие можат да ја променат бојата на забите”, објаснува тој.

Гао ги користи социјалните мрежи за да ја промени свеста на луѓето за стоматологијата.

 

@doctorgao

Are you using the right amount of toothpaste? #dentist #dental #dentistry #tiktokguru #youngcreators #learnontiktok #edutok #teeth #foryou

♬ Mad at Disney – salem ilese

Loading...

Leave a Reply