Колку пајаци голтаме годишно, а колку ни влегуваат во ушите и носот?

Сподели со своите пријатели

Ретко кој сака да види глетка на пајаци како плетат мрежа во аголот на вашата куќа, а уште повеќе застрашува добро познатиот факт дека секоја година помеѓу пет и десет пајаци се проголтаат во сон.

Loading...

Тој број се зголемува на неколку стотици во текот на животот, во зависност од кој дел од светот живеете.

Различни варијации на овие статистики се нешто што често се слуша, но дали е вистина или мит, малкумина знаат.

Ако имате голем страв од пајаци, исто така наречени арахнофобија, знајте дека ова е еден од најчестите стравови кои влијаат на повеќе или помалку 50% од жените и 10% од мажите.

Научниците велат дека нема вистински причини да се грижите – тоа е само лажен мит.

За почетниците, пајаците ретко оставаат зад себе мрежи, и ако го сторат тоа, тие го прават тоа за да фатат други животни помали од нив, а не луѓето.

Тоае нивниот плен е и тие се концентрираат на тоа додека ги игнорираат луѓето. Затоа, освен ако немате куќа полна со мртви муви што лежат околу вашиот кревет, шансите се дека пајакот никогаш нема да ви се приближи.

Пуцкањето во увото на деветгодишната Џеси Кортни се претворило во неподнослива болка. После прегледот, момчето било шокирано од откритието во увото – два пајаци испаднале од левиот ушен канал, од кои едниот сè уште бил жив. Џеси ја опиша почетната болка како крцкање на овесни снегулки. Момчето ги добило своите паразити како сувенири, овој пат и двајцата пајаци биле мртви.

Loading...

Покрај тоа, пајаците се екстремно чувствителни на вибрации, така што погледот на еден голем човек што дише и притоа се помера или полошо ‘рчи – како што обично се случува кај оние кои спијат со отворена уста, не ги привлекува.

„Вибрациите се голем дел од доживувањето на светот за еден пајак, а заспаната личност не е нешто на што пајакот доброволно би му се доближил“, вели британскиот научник Роб Крафорд.

Еден Австралиец на лет за Бали забележал голема црвена дамка на телото каде имал неодамнешно воспаление на слепото црево. Локалните лекари го увериле дека станува збор за каснување од инсекти, па му бил препишан крем против алергија.

После нанесувањето, црвената област била покриена со меури. Тој се вратил во болница и дополнителните тестови откриле дека станува збор за тропски пајак кој влегол во неговото тело преку свеж засек и останал под кожата три дена.


Leave a Reply