Колку навистина ни треба спиење според возраста? Потребите се менуваат со текот на времето

Сподели со своите пријатели

Спиењето е многу важно за активен и продуктивен ден, но многумина не сфаќаат колку е клучна добра рутина за спиење за целокупното здравје.

Loading...

Доволно спиење прави многу повеќе за нашето тело отколку за расположението, верувале или не; за време на РЕМ фазата на спиење, вашиот мозок ги обработува податоците што ги внесувате во текот на денот и ја подобрува вашата долгорочна меморија. Покрај тоа, телото често работи на регенерација за време на добар сон.

Секоја година, истражувачите откриваат се повеќе и повеќе врски помеѓу здравиот режим на спиење и други придобивки, од диета и метаболизам до емоционална благосостојба.

 

 

Со оглед на тоа што луѓето честопати се интересираат колку часови им требаат да спијат секоја вечер, сега е вистинското време да одговорат на вековното прашање: Дали навистина можете да го „надоместите“ изгубениот сон?

Неодамнешното истражување на Универзитетот во Колорадо Болдер откри дека луѓето кои спијат помалку во работните денови и повеќе за време на викендите се помалку здрави од оние кои имаат рутински недостаток на сон. Најдобро е да се одржува еднаква рутина за спиење во текот на целата недела.

Loading...

Колку навистина ви треба спиење зависи од вашиот животен стил. Експертите за спиење откриле дека неколку фактори одредуваат колку долго треба да спиете секоја вечер – и честопати доаѓа до израз количината на вашата дневна физичка активност, како и сите постојни здравствени проблеми и многу повеќе. Главниот фактор што во моментов ги диктира општо прифатените упатства за количината на сон е возраста.

 

 

Колку часа сон се потребни?
Количината на сон што ви треба зависи од различни фактори – особено од вашата возраст.

Деца (6 до 13 години) би требало да спијат помеѓу 9 и 11 часа

Тинејџери (14 до 17 години) би требало да спијат 8 до 10 часа

Возрасни (18 до 64 години) измеѓу 7 и 9 часа

Loading...

Постари лица (65+) околу 7 до 8 часа

– Не е јасно зошто на луѓето им треба помалку сон како што стареат, но се чини дека, иако сонот во старост е фрагментиран и помалку мирен, постарите луѓе се поотпорни на губење на сонот. Губењето на сонот нема иста врска со долгорочното здравје на постарите луѓе како и со помладите – објаснува Мајкл Гранднер, директор на Програмата за истражување на спиењето и здравјето на Универзитетот во Аризона.

 

 

Една студија од 2018 година објавена во Молекуларната психијатрија тврди дека генетиката исто така може да игра улога во тоа колку време ви треба да спиете и дали сте склони кон нарушувања на спиењето со текот на годините. Квалитетот на спиењето е исто така важен.

Конечно, совршената количина на спиење секоја вечер може да се одреди според времето што ви треба за да бидете будни за да функционирате нормално во вашата рутина. Принудувањето да спиете одредено време или строго да се придржувате до тоа може да ви наштети и да предизвика нарушен фрагментиран сон.

 

Loading...

 

Треба ли да се присилиме да спиеме повеќе?

Лишување од сон и слаб сон не влијаат на сите луѓе подеднакво. Воспоставено истражување сугерира дека жените имаат поголема веројатност да имаат помалку сон отколку мажите за време на нивниот живот, што може да биде подеднакво поврзано со менталното здравје. Адолесцентите и помладите возрасни лица исто така имаат поголема веројатност да не спијат.

– Нивниот биолошки часовник ги принудува да останат будни подолго, но потребата да станат поради училиште или работа честопати им ја одзема можноста за спиење – вели д-р Гранднер.

Фокусирањето на квалитетен сон е цел што може да ви помогне да го трансформирате целокупното здравје. Д-р Грандер советува да работите на вашите сопствени навики пред спиење, а потоа да се фокусирате на начини на кои можете да ја оптимизирате вашата спална соба за добар сон, пишува „Good Housekeeping“.

Loading...

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *