Колкав профит оствари Тесла лани?

Сподели со своите пријатели

„Тесла е всушност една од водечките светски компании за вештачка интелигенција“, а извршниот директор е Илон Маск.

Loading...

Минатогодишната добивка беше 12,6 милијарди долари

Помеѓу тековните ограничувања во синџирот на снабдување, злобните кругови на отпуштања и падот на цената на акциите, изминатата година беше полна со виорни промени за Tesla и нејзиниот извршен директор, Илон Маск.

Сепак, компанијата успеа да произведе речиси 440.000 возила и да испорача над 405.000 возила.

Според извештаите на Tesla за четвртиот квартал од 2022 година, зголемувањето е 47 отсто, односно 40 отсто во однос на претходната година.

Овие бројки претставуваат големи рекорди за Tesla, како и годишни испораки од 1,31 милиони возила.

„Факт е дека 2022 година беше неверојатно предизвикувачка година поради принудни затворања, многу високи каматни стапки и многу предизвици за испорака“. Секоја чест за тимот што го направи тоа“, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трговската размена меѓу Кина и Русија на највисоко ниво од почетокот на инвазијата на Украина

Последниот квартал од 2022 година беше особено нестабилен за компанијата по завршувањето на купувањето на Твитер од Маск кон крајот на октомври.

Додека Маск се обидуваше да го подели своето внимание помеѓу Tesla, SpaceX и Twitter, акционерите на Tesla се побунија, бесни што Тесла изгуби околу 620 милијарди долари од пазарната капитализација.

Loading...

Лудориите на Маск на Твитер во комбинација со неговата продажба на акциите на Тесла за финансирање на аквизицијата предизвикаа драстично пад на вредноста на компанијата.

Ова резултираше со драстично намалување на цените во некои случаи и до 20.500 долари.

Тоа, пак, доведе до тоа клиентите во Кина, лути што купиле возила по повисока цена, упаднаа во дилерите на Tesla барајќи одговори и рефундирање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Apple претстави нов уред кој чини околу 3.500 евра (ФОТО)

Tesla продолжува да го проширува својот регионален производствен капацитет

„Најчестото прашање што им го поставуваме на инвеститорите е побарувачката“, рече Маск. Сакам да ја оставам таа загриженост настрана“. Во јануари нарачките се поголеми од кога било во нашата историја.Тешко е да се каже дали тоа ќе продолжи. Нарачките се високи и ние всушност малку ја зголемивме цената на Model Y како одговор на тоа. Сметаме дека побарувачката ќе биде добра и покрај падот на целокупниот автомобилски пазар, рече Маск

Намалувањето на цената ќе продолжи и годинава.

„Во блиска иднина, го забрзуваме нашиот патоказ за намалување на трошоците и се движиме кон повисоки стапки на производство. Во секое сценарио, подготвени сме на краткорочна неизвесност, додека сме фокусирани на долгорочниот потенцијал на автономија, електрификација и енергетски решенија“, соопштуваат од компанијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Откриени над 60.000 лажни верзии на популарни апликации за Android кои тајно инсталираат малициозен софтвер

Маск разговараше и за неодамнешните случувања во врска со бета ADAS системот на компанијата за „Целосно самостојно возење“.

„Досега ја распоредивме FSD бета верзијата на приближно 400.000 клиенти во Северна Америка“, рече Маск.

Loading...

„Нашите објавени податоци покажуваат дека подобрувањето на безбедносната статистика е многу јасно. Значи, немаше да ја објавиме бета верзијата на FSD, ако овие безбедносни статистики не беа одлични“, вели тој.

И покрај големите турбуленции, Tesla продолжува да го проширува својот регионален производствен капацитет.

Компанијата ја објави својата инвестиција од 3,6 милијарди долари во две нови фабрики, од кои едната ќе го произведува долгоочекуваниот, често одложуван Tesla Semi.

Компанијата има за цел да произведе вкупно 1,8 милиони возила оваа година.