Која земја е најголемата нуклеарна сила во Европа?

Сподели со своите пријатели

Ако географски ја исклучиме Русија до Урал, одговорот би можел да биде Франција или Велика Британија. Погрешно.

Loading...

Најголемата европска нуклеарна сила се Соединетите Американски Држави.

Да, добро прочитавте.

Америка, со својот нуклеарен арсенал распространет на речиси целиот „стар континент“, е најголемата европска нуклеарна сила.

И изненадувањата не завршуваат тука.

Меѓу европските земји со нуклеарно оружје на располагање се Турција, Италија, Белгија, Холандија и Германија.

Со американска дозвола, тие земји можат да користат нуклеарно оружје, како дел од заедничкиот одговор на НАТО алијансата.

До 2001 година во тој клуб беше и Грција, која се повлече.

Loading...

Преку програмата на НАТО „нуклеарно споделување“, Америка распореди неколку стотици нуклеарни бомби Б-61 во Европа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО ЧИКАГО: Пет мртви лица пронајдени во семејна куќа

Станува збор за „класична“, термонуклеарна бомба, со моќност од 0,3 до 340 килотони, која до целта ја носи авион Ф-16.

Бидејќи Германија не користи таков тип на авиони и ги повлекува од употреба бомбардерите Торнадо, мораше да го купи Ф-35, кој може да ја носи бомбата Б-61.

Според официјалните податоци, тоа оружје се наоѓа во Италија во воздухопловните бази Авиано и Геди, на 15 километри од Бреша, на северот на Италија.

Според воените планови на НАТО од 1980-тите, тие бомби требало да бидат фрлени врз цели во Чехословачка и Унгарија.

Бомбите се наоѓаат во Германија во воздухопловната база Бухел, недалеку од границата со Луксембург.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Џинпинг: Ќе ја зајакнеме комуникацијата и соработката со ЕУ

Има 11 армирано-бетонски засолништа за авиони, со придружни „сефови“ секој способен да држи 44 бомби Б-61. Но, од тие бомби сега има само 20 таму, наводно.

Информациите за холандскиот нуклеарен арсенал во 2013 година ги откри премиерот Руд Луберс, кој рече дека во базата Волкел има 22 термонуклеарни бомби.

Loading...

Најголемиот арсенал на бомби Б-61 се наоѓа во Турција, во базата Инџирлик.

Во зависност од изворот, станува збор за бројки од 50 до 100 примероци.

Се предвидува дека турските воздухопловни сили ќе располагаат со 40 парчиња.

Меѓутоа, откако американско-турските односи се влошија во 2017 година, НАТО ја разгледа опцијата за повлекување на бомбардери Б-61 од Инџирлик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија откри нови наоѓалишта на природен гас

Таа тема повторно стана актуелна во 2019 година поради несогласувањата околу Сирија. Што се случило потоа не е познато.

Грција била вооружена со противвоздушни ракети „Најк-Херкулес“ кои имале нуклеарни боеви глави.

Едно време Америка ја снабдуваше и Велика Британија со артилериски гранати после нуклеарни гранати.

Но, кога на сето тоа ќе се додаде американскиот нуклеарен арсенал на подморниците и бродовите на Шестата флота, САД се најголемата европска нуклеарна сила.

Loading...